• Cieleným rozvojom gramotností k lepším vzdelávacím výsledkom“

V  školskom roku 2019/2020  sme začali na škole realizovať aktivity vyplývajúce z projektu zameraného na rozvoj čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti pod názvom: „Cieleným rozvojom gramotností k lepším vzdelávacím výsledkom“.

Realizácia projektu je naplánovaná časovo v súlade s dvomi školskými rokmi 2019/2020  a 2020/2021. Projekt sa začal realizovať od 09/2019 a ukončený bude v 08/2021. Rozvoj  jednotlivých typov gramotností je dôležitou súčasťou kvalitného vzdelávania. Dôraz sa kladie na praktické využitie poznatkov a prepojenie s realitou, čiže na funkčnú gramotnosť. Cieľom projektu je zlepšiť kvalitu čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti žiakov a zdieľať osvedčené pedagogické skúsenosti učiteľov. Rozvoj jednotlivých typov gramotností je predpokladom, že žiaci ukončia základné vzdelanie, získajú ďalšie vzdelanie a nájdu si prácu. Úspešné ukončenie základnej školy je považovaný za prvý krok k úspechu v ďalšom živote.

V prvej aktivite projektu je v rámci mimoškolskej vzdelávacej činnosti vytvorených deväť krúžkov, ktoré svojím zameraním zlepšujú gramotnosť žiakov a umožňujú  zmysluplné trávenie voľného času:

1. Environmentálny krúžok – prírodovedná gramotnosť

2. Pracujeme s informáciami – čitateľská, finančná a prírodovedná gramotnosť

3. Svet digitálnych technológií – čitateľská, finančná a prírodovedná gramotnosť

4. Varíme, pečieme s radosťou – finančná gramotnosť

5. Čítajme si spolu – čitateľská gramotnosť

6. Lego – finančná gramotnosť

7. Šikovníček – čitateľská, prírodovedná, finančná gramotnosť

8. Čítanie hrou – čitateľská gramotnosť

9. Hand – made – prírodovedná gramotnosť, čitateľská gramotnosť

Druhá aktivita projektu je zameraná na pedagógov. Vytvorilo sa päť pedagogických klubov pre učiteľov 1. a 2. stupňa. Činnosť klubov je zameraná na zdieľanie osvedčenej pedagogickej skúsenosti, spoluprácu a tvorbu didaktických materiálov.

Pedagogický klub INF technológií

Pedagogický klub prírodovedných predmetov

Pedagogický klub matematiky, fyziky

Pedagogický klub - Rozvíjame čitateľskú gramotnosť v edukačnom prostredí

Pedagogický klub - Rozvíjame finančnú gramotnosť v edukačnom prostredí

Miestom realizácie je Základná škola v Podolínci. Pravidelné sledovanie pokroku realizácie aktivít projektu sa uskutoční monitorovaním plánovaných hodnôt merateľných ukazovateľov. Sledovanie úrovne jednotlivých druhov gramotností sa uskutoční  prostredníctvom hodnotenia metodickej činnosti klubov.