Múdre hranie
Výzva bola určená všetkým verejným, cirkevným a súkromným materským školám, vrátane organizačnej zložky materská škola na základnej škole s materskou školou alebo spojenej škole. Financie sa dali použiť na nákup detských kníh a didaktických pomôcok uvedených vo výzve a zozname pomôcok. Cieľom projektu bolo zlepšiť vybavenie materských škôl na skvalitnenie výchovno – vzdelávacieho procesu.
V tomto projekte sme získali financie vo výške 1000€, ktoré boli využité na nákup pomôcok, kníh a hračiek.
Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých.
/Jacqueline Kennedy/Čítame radi
Keďže je dôležité viesť žiakov k čítaniu, a tým rozvíjať ich čitateľskú gramotnosť, naša škola reagovala na výzvu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Združením vydavateľstiev a kníhkupcov. Cieľom rozvojového projektu „Čítame radi“ je poskytnutím finančných prostriedkov na zakúpenie kníh do školských knižníc motivovať žiakov k čítaniu a prehlbovať ich pozitívny vzťah k literatúre.
Aktuálny knižničný fond školskej knižnice sa vďaka získanému finančnému príspevku práve v mesiaci venovanom knihám rozrastie o zaujímavé príbehy Danky a Janky, Mimi a Lízy, Matildy, odvážneho bojka, Osmijanka a ďalších literárnych postáv z pera známych slovenských a svetových spisovateľov.
Vyberme sa s nimi na cestu do čarovného sveta poznania a fantázie!
„Školy, ktoré menia svet“
Naša škola v školskom roku 2021/2022 bola vybratá do prestížneho celoslovenského projektu “ Školy, ktoré menia svet”.
Program „Školy, ktoré menia svet“ prináša na základné a stredné školy kompaktný balík doplnkových zážitkových aktivít, ktoré na jednej strane rešpektujú štruktúru nastavenú Štátnym vzdelávacím programom a Inovovaným štátnym vzdelávacím programom, a zároveň, na strane druhej, interaktívnymi, neformálnymi a zábavnými metódami podnecujú záujem žiakov o aktívny občiansky prístup, občiansku participáciu a dobrovoľníctvo, budujú ich kritické myslenie, argumentačné schopnosti, schopnosť myslieť v kontexte a v súvislostiach, mediálnu gramotnosť, ale aj morálne hodnoty a empatiu, a tým pozitívne prispievajú k ich všestrannému občianskemu a osobnostnému rozvoju. „Program prepája občiansku náuku, dejepis, etiku a ďalšie príbuzné učebné predmety a vytvára priestor na to, aby žiaci s pomocou učiteľa hľadali vlastné odpovede na spoločenské otázky, a tiež získali tzv. ‘hands-on’ prístup k riešeniu problémov, ktoré identifikujú vo svojom okolí. Nevnucuje žiakom správne odpovede, ale buduje ich funkčné občianske kompetencie,“ zhrnula Jana Feherpataky-Kuzmová, riaditeľka Inštitútu pre aktívne občianstvo, ktorý je autorom a realizátorom projektu.
Ďalšie informácie o programe nájdete na webovej stránke Škôl, ktoré menia svet (http://skms.sk/) a Inštitútu pre aktívne občianstvo (http://ipao.sk/). Sledujte nás aj na našom Facebooku (https://www.facebook.com/skolyktoremeniasvet.sk a https://www.facebook.com/ipao.sk).
Veríme, že dvojročná účasť v programe bude veľkým prínosom pre našu školu - pre žiakov a učiteľov v uplatňovaní nových, kreatívnych metód vo vyučovaní dejepisu a občianskej náuky.
Mgr. Katarína Štrasserová
POP II - Národný projekt ,,POMÁHAJÚCE PROFESIE V EDUKÁCII DETÍ A ŽIAKOV II“