• Rovesnícka mediácia na našej škole

V priebehu školského roku 2019/20 bol na našej škole spustený program školskej rovesníckej mediácie. Skupinka žiakov sa pod vedením Mgr. Dušany Bieleszovej, odborníčky v oblasti školskej a rovesníckej mediácie a JUDr. Dagmar Tragalovej, mediátorky v oblasti rodinnej mediácie, stretla 3-krát. Prostredníctvom zaujímavých úloh a aktivít sme sa oboznámili sa s technikami zvládania konfliktov, ktoré sú podstatou mediačného procesu a nadobudli sme základy zručností dobrého rovesníckeho mediátora.

Mediácia je forma riešenia sporov, ktorou svoje spory osoby riešia prostredníctvom tretej osoby -  mediátora. Mediátor, teda tretia nezávislá a nestranná osoba, je nápomocný pri identifikovaní ich záujmov a sprostredkovateľom pri hľadaní riešenia. Rovesnícka mediácia (peer mediácia) je mediáciou, kde treťou stranou je rovesník, študent, ktorý pomáha svojim spolužiakom riešiť ich vlastný problém z pozície tretej, neutrálnej strany.

Konflikty sprevádzajú každodenný život nielen vo svete dospelých, ale aj v školskom prostredí. Existencia školských rovesníckych mediátorov u nás podporí spoluprácu, aktívne počúvanie, ale aj schopnosť empaticky reagovať, či zmierniť napätie pri konflikte v triede.

Stretnutia školských rovesníckych mediátorov síce prerušila mimoriadna situácia, ale veríme, že v školskom roku 2020/21 sa nám čo najskôr podarí nadobudnuté zručnosti uplatniť v triedach medzi našimi spolužiakmi. Rovesnícki mediátori počas hodín OCP prostredníctvom hier a aktivít ukážu svojim spolužiakom cestu k spolupráci, poznaniu seba i iných, schopnosti rešpektovať pravidlá, empatii a nazeraniu na realitu očami druhej strany. Práve tieto zručnosti im potom pomôžu pri riešení konfliktov vtedy, keď práve nie je nablízku pedagóg.

Deti totiž mnohokrát dokážu vyriešiť oveľa viac, ako si dospelí vedia predstaviť.

Fotodokumentácia ( rozkliknúť)