21. marca je Svetový deň Downovho syndrómu a na znak oslavy ľudskej jedinečnosti opäť uskutočníme ponožkovú výzvu a obujeme si dve rozdielne ponožky.
Prečo práve ponožky?
Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu preto, lebo chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21. 3. je taktiež symbolický, pretože ľudia s Downovým syndrómom majú tretí prebytočný chromozóm v 21. chromozómovom páre.
Downov syndróm patrí medzi najčastejšie vrodené poruchy. Je jednou z foriem mentálneho čiže rozumového postihnutia, pričom sa pod týmto pojmom rozumie oneskorený alebo poškodený vývin dieťaťa a to po stránke rozumovej - ako znížená inteligencia, poruchy myslenia, učenia, pamäti a pod.), po stránke pohybovej aj z hľadiska celkového správania (poruchy spoločenských kontaktov, zaostávanie v ich nadväzovaní, poruchy správania a pod.).
Diagnóza Downov syndróm tiež spájaná s narušeným imunitným systémom a vrodenými poruchami srdca a tráviaceho systému. Podstatu Downovho syndrómu nemožno vyliečiť, avšak cielenou starostlivosťou možno pozitívne ovplyvňovať úroveň a kvalitu života jeho nositeľov.
Títo „človiečikovia“ sú však trvalo závislí na pomoci iných ľudí, či už rodičov, ošetrovateľov, opatrovateľov alebo asistentov. Napriek tomu (alebo práve vďaka tomu) sú nesmierne citliví a svoj cit vedia krásne vyjadriť. Sú veľmi srdeční, komunikatívni a výborní zabávači. Radi sa zapájajú do akejkoľvek činnosti a ak sa im dostatočne venujete, neskutočne vám lásku a starostlivosť opätujú. Aj keď sú tieto deti iné, predsa nie sú iné. Sú len „ináč úžasné“.