Ako sa ôsmaci hrali na prírodných farmárov.
Od 16.3.2020 sa vyučovanie zo škôl presunulo do obývačiek a detských izieb našich žiakov. Začali sme vyučovať dištančne – online. Po počiatočnej izolácii, keď nás dnu nezavrela len karanténa, ale aj počasie, sme sa rozbehli do prírody, do záhrad, na lúky. S prebúdzajúcou sa prírodou sme sa prebúdzali aj my a vychutnávali sme si prvé lúče jarného slnka. Aj úloha, ktorú plnili ôsmaci v domácej výučbe, ich vylákala do prírody, lebo máj je mesiacom vyučovania vonku. Počas mája mali žiaci 8. ročníka na hodine biológie vyrobiť semenné bomby a rozhádzať ich vo svojom okolí. Najprv však museli prísť na to, čo tie semenné bomby sú a aký je ich význam. Rôzne druhy semien, zeleniny, kvetov, byliniek, obilnín sa zmiešajú s hlinou a vodou. Vyformované guličky sa nechajú vyschnúť a rozhádžu sa po lúke. Jednoduchý nápad s veľkým významom! Semienka sú chránené pred živočíchmi a pri vhodných podmienkach vyklíčia.
Nápad zalesňovať semennými guličkami – bombami nedostupné skaly a terén mal v 19. storočí už Slovák – lesník Jozef Dekret Matejovie. Ale najviac spopularizoval semenné bomby a prírodné farmárstvo Japonec Masanobu Fukuoka. Rôzne druhy semien, zeleniny, kvetov, byliniek, obilnín sa zmiešajú s hlinou a vodou. Vyformované guličky sa nechajú vyschnúť a rozhádžu sa po lúke. Jednoduchý nápad s veľkým významom! Semienka sú chránené pred živočíchmi a pri vhodných podmienkach vyklíčia.
Ôsmaci sa s výrobou semenných bômb zabavili a niektorí aj potrápili. Výsledky však stáli za to! Na online hodinách sa žiaci navzájom pochválili svojimi semennými guličkami aj trampotami pri ich výrobe. Všetci ich už porozhadzovali po trávniku pred bytovkami, v záhrade alebo na lúke za domom. Teraz nasleduje fáza čakania a pozorovania, ktoré semienka v guličkách vyklíčia, prežijú. O tom rozhodne až príroda. Žiaci svoje guličky pozorujú a tešia sa z každého nového klíčka.
#huravon