Šikovní tretiaci zo Základnej školy v Podolínci prekvapili lesných pedagógov z mestských lesov. Čím? Pohotovými odpoveďami na otázky o fungovaní lesa, jeho úžitkoch a dôležitosti pre náš každodenný život. A nedali sa zaskočiť ani vtedy, keď sme ich skúšali, či dokážu poznávať les nielen očami. V hlbokom horárskom batohu bez zaváhania hmatom rozoznali borovicovú šišku, srnčí paroh, drevený klátik, kameň, či pichľavú smrekovú vetvičku. Okrem dobrej nálady si odniesli aj poznanie, že zalesňovanie je nevyhnutnou a jedinou náplasťou na našu každodennú spotrebu dreva a výrobkov z neho a že práca horára vždy začína aj končí vysadením nových stromčekov. Jedine tak zostane kolobeh spotreby dreva a obnovy lesa neprerušený. Naše deti nemali problém zoradiť sadeničky, motorovú pílu, pník, výrobky z dreva, či dospelý strom do uzavretého, trvalo udržateľného cyklu a po pamäti nakresliť celý tento cyklus na papier. Dobrá práca decká, sme na vás hrdí!
Popis fotografií:
1. Improvizovaný zjednodušený model kolobehu spotreby dreva a obnovy lesa s využitím stromov rastúcich v areáli školy:)
2. Poznávanie lesa hmatom malo u detí úspech.
3. Výpočet úžitkov lesa pre človeka je nekonečný...na to majú obaja lesníci aj so všetkými žiakmi dokopy príliš málo prstov.
4. V hlavnej úlohe sadenička jedle.
5. Jedlička vysadená v areáli školy pripomenie žiakom kolobeh obnovy lesa.
6. Decká so záujmom kreslili, čo všetko si z výkladu zapamätali.
7. Sadenice a mladé stromčeky musia byť vždy na začiatku aj na konci kolobehu lesa. Bez nich by nebol les a ani drevo. A tiež lesníci, lebo zatiaľ neexistuje iné remeslo, ktoré by dokázalo ich prácu nahradiť.